Heading

Aktualności

Dyplomacja ekonomiczna – państwo musi wspierać gospodarkę

Dyplomacja ekonomiczna jako narzędzie wspierania współpracy gospodarczej, rozwoju eksportu polskich firm oraz przyciągania inwestycji była tematem spotkania z uczniami X Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu.

Podczas spotkania nasz konsultant, Bartłomiej Ostrowski, przedstawił cele, działania oraz efekty polskiej dyplomacji ekonomicznej, realizowanej przede wszystkim przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz inne instytucje publiczne.

Prezentacja koncentrowała się na najważniejszych celach polskiej dyplomacji ekonomicznej. Na początkowym etapie jednym z kluczowych zadań było przyciąganie inwestycji zagranicznych, istotnych dla rozwoju polskiej gospodarki poprzez napływ kapitału, technologii oraz tworzenie powiązań z rynkami międzynarodowymi. Dzięki odpowiedniej polityce kolejnych rządów udało się stworzyć korzystne warunki dla inwestorów zagranicznych, co przełożyło się na znaczący napływ inwestycji, głównie z państw Europy Zachodniej, ale również spoza Europy.

Kolejnym strategicznym celem stało się wspieranie innowacyjności i rozwoju technologicznego, tak aby Polska nie konkurowała wyłącznie niższymi kosztami pracy. Lokowanie w naszym kraju centrów badawczo-rozwojowych sprawia, że Polska może być postrzegana także jako miejsce tworzenia nowoczesnych technologii i innowacji.

Obecnie kluczowym zadaniem polskiej dyplomacji ekonomicznej jest wspieranie eksportu polskich firm oraz ich ekspansji na rynki zagraniczne, szczególnie pozaeuropejskie. W tym zakresie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie 54 zagranicznych biur handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Jako konkretny przykład działań polskiej dyplomacji ekonomicznej przedstawiona została obecność Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace. Ten przykład został wybrany nieprzypadkowo — Bartłomiej Ostrowski był członkiem polskiego zespołu na Expo i spędził w Osace miesiąc, wspierając organizację Polsko-Japońskiego Forum Inwestycyjnego oraz funkcjonowanie Pawilonu Polski.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również dyskusja po prezentacji. Uczniowie X LO pytali m.in. o model polskiej transformacji gospodarczej, który w pierwszym etapie opierał się na zaangażowaniu kapitału zagranicznego, a dopiero później skoncentrował się na wspieraniu rozwoju i ekspansji polskich firm. Interesujące dla uczniów okazały się także praktyczne doświadczenia związane z pracą za granicą.

Warto podkreślić, że wśród uczestników panowała zgoda co do tego, że państwo powinno wspierać gospodarkę. Jak trafnie zauważył jeden z uczniów: „Państwo powinno wspierać gospodarkę, ale jej nie kontrolować”.

Logo Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej 2025-2026"

To top